Aj keď sú liate podlahy mimoriadne odolné, ako pri každom type podláh, aj tu je potrebná pravidelná údržba a čistenie, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Ak podlaha nie správne udržiavaná, začne vyzerať akoby zahmlene a môže sa poškodiť. Aj keď sú liate podlahy vrstvené, pri častom používaní sa opotrebúvajú a sa vyskytujú nečistoty a škrabance.

Liate podlahy, Da Vinci Martin
Liate podlahy, Da Vinci Martin

Ak je poškodenie ( rôzne škrabance ) po rokoch používania značné, je možné podlahu profesionálne jemne prebrúsiť a opätovne prelakovať.

Je však povzbudivé, že udržiavanie liatej podlahy je pomerne jednoduché, keďže nemá žiadne spoje. Aby tieto podlahy vyzerali stále krásne a čisté, je nevyhnutná pravidelná údržba.

Aby ste si túto investíciu užili čo najdlhšie, môžete urobiť niekoľko vecí.

Týždennou úlohou je udržiavať podlahu čistú, aby bola bez kameňov alebo piesku. Je to dôležité, pretože môžu poškodiť liatu podlahu. Staromódna metla to zvládne v pohode, ale môžete použiť aj mop na prach bez oleja.

Pri údržbe liatej podlahy sa vyhýbajte utierkam na báze oleja, pretože tie môžu podlahu poškodiť.

Ďalším krokom je utretie podlahy. Postačí mydlový roztok iba vlažnej vody. Radšej sa držte ďalej od silných čistiacich prostriedkov, pretože sú často pre plast príliš agresívne.

Chcete použiť viac než len vodu pre sviežejší pocit? Potom si vyberte čistiaci prípravok špeciálne na liate podlahy, ktoré vytvoria ochranný film alebo sú dokonca schopné prekryť drobné škrabance. Postačia aj iné čistiace prostriedky, pokiaľ neobsahujú mydlo a sú PH neutrálne. Na utieranie používajte radšej mop, nie brúsnu špongiu alebo tvrdú kefu.

Veľké upratovanie
Raz alebo dvakrát do roka by sa mala podlaha naozaj dobre vyčistiť.

Počas tohto upratovania je najlepšie odsunúť všetok nábytok nabok, aby ste dokonale vyčistili celú podlahu. V rohoch sa môžu hromadiť nečistoty, ktoré môžu spôsobiť škrabance, priehlbiny a pri smole aj malé dierky.

Proces čistenia pri tomto veľkom čistení je rovnaký ako pri týždennom variante, len dôkladnejší. A aj v tomto prípade nezabudnite pred mopovaním utrieť, aby pri upratovaní nevznikli škrabance.

Ako chrániť liatu podlahu?
Vzniku rýh na podlahe, ktoré bránia dokonalému vzhľadu, ale môžete prispieť aj vy. Vždy pod nábytok a stoličky dajte kus plsti alebo špeciálnych nálepiek z textílie, ktoré zabránia poškrabaniu liatej podlahy.

Prvých 7 dní po vyliatí podlahy nečistite podlahu na modro, stačí po nej prejsť metličkou alebo suchým mopom. Nepoužívajte metly s tvrdými vlasmi. Snažte sa svoj nábytok presúvať čo najmenej. Ak je to potrebné, je najlepšie ho zdvihnúť, aby ste predišli poškriabaniu. Rohožka a koberec zadrží veľa nečistôt. Odporúčame rohož s nitril-kaučukom (neobsahuje tantín), ktorý neškodí vašej podlahe. Všetky ostatné rohože s vinylovým PVC obsahujú takzvané zmäkčovadlá, čo nie je pre liatu podlahu ideálne.

Mop, s ktorým čistíte liatu podlahu, nikdy neperte s avivážou.

Údržba liatych podláh je rýchla a efektívna, ale napriek tomu je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel a podlahu pravidelne čistiť. Vďaka tomu si budete môcť vychutnať svoju investíciu aj o mnoho rokov.

Ak ste sa rozhodli pre riešenie dať si na podlahu liatu, alebo vinylovú podlahu, spravili ste dobre. Môže sa však stať, že po nejakom čase sa vaša podlaha mení na stav, ktorý ste si neželali. Nemusíte byť však smutný, pretože stačí málo a vaša podlaha bude opäť ako nová a dokonca ešte krajšia a ľahšie udržiavateľná. Stačí použiť špeciálne prípravky na čistenie, v akútnom prípade použiť strojové čistenie a po nich použiť špeciálnu ochranu na báze voskov. Cena strojového čistenia, špeciálnych prípravkov na čistenie a ochranná vrstva na báze voskov je 9 €/ m2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *